vissza

 

Almakocsonya tormás csirkecombbal

Az almát meghámozzuk, és apró kockákra összevágjuk. A zselatint 3 dl húslevesben feloldjuk, vigyázva, hogy ne forrjon fel. Amikor majdnem kihűlt, beletesszük az almakockákat. Különösebb fűszerezést nem igényel, mert a húsleves önmagában is elég ízletes. A kocsonyát fóliával kibélelt formába öntjük, és a hűtőbe tesszük dermedni.
A csirkecombokat besózzuk, és vastagon bekenjük a reszelt tormával. Tepsibe tesszük, meglocsoljuk olajjal, pici vizet öntünk alá és kb. 40 perc alatt megsütjük.
A forró csirkecombokat a hideg almakocsonya szeletekkel körítve kínáljuk.

 
 

Karamell-charlotte gyümölcsökkel

10 dkg cukrot egy serpenyõben aranybarnára karamellizálunk. Felöntjük 1,5 dl vízzel, és sziruppá főzzük. A tojássárgáját összekeverjük 4 evőkanál tejjel. A maradék tejet felforraljuk a maradék cukorral és a vaníliás cukorral. A szirupba öntjük, belekeverjük a tojássárgájával összekevert tejet is, és azonnal levesszük a tűzről. A zselatint hideg vízbe áztatjuk, jól kinyomjuk, és feloldjuk a forró masszában.
Az ananászt és a meghámozott kivit kis kockákra vágjuk, a szőlőszemeket félbevágjuk és kimagozzuk.


 

Halászlé gombóccal

A megtisztított halakat megnyúzom, mert különben a bőrük rátekeredik a húsdarálóra. A halhúst kétszer átdarálom. A halhús darálékhoz keverem az összevágott fokhagymát, az apróra vágott petrezselyem zöldjét, a felvert tojásokat, és a halhús harmadával megegyező mennyiségű zsemlemorzsát. Sóval, őrölt borssal, pirospaprikával ízesítem. A masszát jól összegyúrom, majd kendővel letakarva félórát állni hagyom, hogy az ízek összeérjenek.
Közben a fejekből és az uszonyokból felteszem főni az alaplevet. Beleteszem a krumplit hosszúkásra vágva, a csöves paprikákat, a vöröshagymát, egy kávéskanál sót, és egy késhegynyi borsot. Amikor a krumpli megfőtt, átpasszírozom a fövő lébe, amelyhez hozzáöntöm a zsírt és a paradicsomlét. Amikor az ízek jól összeforrtak, evőkanállal a levesbe szaggatom a fűszeres halkeveréket, s a gombócokat kifőzöm.

 
 

Karácsonyi kalács

A langyos, enyhén cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. A lisztet elmorzsoljuk a vajjal, picit megsózzuk, hozzáadjuk a megkelt élesztőt – ha szükséges, még egy kevés langyos tejet öntünk hozzá -, és az egészet sima tésztává kidolgozzuk. Langyos helyen egy órát kelesztjük.
A túrótöltelékhez a vajat, a porcukorral és a tojássárgájával habosra keverjük, majd hozzáadjuk a pudingport, az áttört túrót a mazsolát és a citromhéjat.
A máktöltelékhez a tejet felforraljuk a mézzel meg a cukorral, belekeverjük a mákot. Azonnal lehúzzuk a tűzről, és elkeverjük benne a szilvalekvárt. Fahéjjal és reszelt citromhéjjal ízesítjük, és hagyjuk kihűlni.
A marcipántöltelékhez a marcipánt a vajjal, a darált mandulával, a tojással, a tojássárgájával, a citrom levével és a reszelt héjával habosra keverjük.


 

Karácsony esti kacsagalantin

A kacsamelleket lefektetjük a vágódeszkára, és éles késsel a lapjára vízszintesen kétszer kinyitjuk, azaz előbb bevágjuk a bőre alatt, s azután még egyszer – így két szép, nagy szelet húst kapunk. Megsózzuk, és megszórjuk a zselatin felével.
A csirkemellfilét apró kockákra vágjuk, és a tejszínt, a konyakot meg a tojást hozzáadva a botmixerrel pépesre keverjük. Beletesszük az apróra összevágott savanyú káposztát és a maradék zselatint. A kakukkfüvet lehúzzuk a száráról, az aszalt barackot kisebb darabokra vagdossuk, s ezeket is hozzáadjuk. Végül sóval és őrölt fehér borssal ízesítjük, s az egészet jól összekeverjük.
A tölteléket elosztjuk a két kacsamellen, szépen rásimítjuk, és dupla alufóliába szorosan beletekerjük. Középmeleg sütőben – időnként megforgatva -, vízgőzben kb. 60 percig sütjük. Csak másnap, hidegen szeleteljük fel.

 

Sütőtökös-magos pogácsa

A lisztet elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadunk 1 tojást, a sót, a zúzott fokhagymát, valamint az élesztőt, amit előzőleg 1 dl langyos tejben felfuttattunk. A meghámozott sütőtököt kockákra vágjuk, megfőzzük, áttörjük, és a pépet a tésztához adjuk. Beleszórunk 5 dkg apróra vágott tökmagot, majd az egészet összegyúrjuk. Ha szükséges, egy kevés langyos tejet öntünk még hozzá. A tésztát megdagasztjuk, majd letakarva egy órán keresztül pihentetjük. Ezután lisztezett deszkán kinyújtjuk, a tetejét berácsozzuk, és megkenjük felvert tojással. A pogácsákat megszórjuk reszelt sajttal és tökmaggal, majd forró sütőben megsütjük. 


Kapros káposztán párolt tükörponty

A hagymát megtisztítjuk, és félfőre vágjuk. A szalonnát csíkokra szeleteljük, egy nagyobb serpenyőben kisütjük a zsírját, azután megpirítjuk rajta a hagymát. Rátesszük a vékony csíkokra vágott káposztát, megsózzuk, és ráöntjük a fehérbort. Bő 15 percig csendesen pároljuk, majd hozzáadjuk a finomra vágott kaprot. Ezzel már éppen csak összeforraljuk, utána az egészet átszedjük egy tűzálló tálba.
A halat megtisztítjuk a bőrtől, beirdaljuk, megsózzuk, és elrendezzük a káposztán. 180 fokos sütőben fedő alatt kb. 20 percig sütjük.

 

Hagymás-sajtos túrótorta

A tojássárgáját elkeverem egy csipetnyi sóval, a sütőporral és a liszttel, majd óvatosan beleforgatom a felvert tojásfehérjét. Kivajazott, lisztezett 24 cm-es tortaformában vékony piskótát sütök.
A vöröshagymát megtisztítom, és nagyon apróra vágom. Az olajon, fedő alatt üvegesre párolom, és kihűtöm. A tehéntúrót áttöröm, és simára keverve a kefirrel valamint a krémsajttal, sóval, borssal megfűszerezem. Ezután a párolt hagymát is hozzáadom. A tejszínből kemény habot verek, amit óvatosan beleforgatok a túrós keverékbe. A piskótalapot beteszem egy kapcsos tortaformába. A tejet a zselatinra öntöm, és kis lángon addig keverem, amíg folyósra nem oldódik. Kevergetve langyosra hűtöm, és beleforgatom a krémbe.
A krémet ezután betöltöm a tortaformába, a tetejét simára egyengetem, és a hűtőszekrényben szilárdulásig hűtöm. Tálalás előtt a tortalappal együtt tálra csúsztatom (a meglazított tortaforma oldalát körbevágom, így könnyen kijön belőle), majd a tetejét reszelt sajttal, és zöldhagymafejekkel feldíszítem.


Fahéjas-mézes teaszelet

5 dkg diót késsel durvára vágunk, a mazsolát rumba áztatjuk. A tojások fehérjéből 3 evőkanál cukorral kemény habot verünk, a tojássárgáját a maradék cukorral és a mézzel habosra keverjük. Hozzáadjuk a fahéjat, a reszelt citromhéjat meg a szódabikarbónát, majd óvatosan belekeverjük a tojáshabot. Végül összedolgozzuk a liszttel, a dióval és a mazsolával. Egy őzgerincformát kivajazunk, kilisztezünk, és beleöntjük a tésztát. Közepesen meleg sütőben kb. 40 perc alatt megsütjük. Akkor jó, amikor a tészta már nem ragad a beleszúrt hústűre. Amikor kihűlt, bevonjuk csokoládéval, és pörkölt diógerezdekkel díszítjük.

 

Borókás marhalapocka házi krokettel

A húst besózzuk, majd egy lábasban - kevés felforrósított olajon - minden oldalán elősütjük, azután kiszedjük. A visszamaradt olajon megpirítjuk a megtisztított és nagyobb darabokra vágott vöröshagymát, sárgarépát és zellert. Hozzáadjuk a borókát, és visszatesszük az edénybe húst. Mustárral ízesítjük, majd aláöntjük a bort, és lassú tűzön puhára pároljuk. A húst kivesszük az edényből, félretesszük, és melegen tartjuk.
A tejszínt összekeverjük egy kiskanál liszttel, besűrítjük vele a mártást, azután botmixerrel simára keverjük. (A borókabogyót előtte kiszedjük, de ha 1-2 szem benne marad, jót tesz a mártás ízének.)
A körethez a burgonyát meghámozzuk, kockákra vágjuk, és bő, sós vízben puhára főzzük. Még forrón áttörjük, majd amikor már csak langyos, belekeverjük a maradék lisztet és a tojást. Megsózzuk, borsozzuk – ha szeretjük, egy csipet szerecsendiót is tehetünk bele -, és jól összedolgozzuk. A tenyerünkben grízgaluska nagyságú kroketteket formázunk, és bő, közepesen forró olajban kisütjük.


Bazsa bácsi libája

A megtisztított libamellet kiterítjük, a széleit, és a feleslegesnek ítélt kis húsdarabokat levágjuk róla, majd ezeket megdaráljuk. A húst bőrével lefelé lefektetjük, azután középről kifelé haladva, jobbról és balról is, vízszintesen vágva kinyitjuk. Húsverő kalapáccsal kiveregetjük, és megsózzuk.
A darált libahúst sóval, őrölt köménnyel, őrölt borssal, pirospaprikával és apróra vágott fokhagymával fűszerezzük, és a hús két oldalára egyenletesen rásimítjuk. Kétfelől behajtjuk, felgöngyöljük, majd a tekercset vékony cukorspárgával megkötözzük. Egy lábasban kevés forró olajon hirtelen elősütjük, hogy egy kis pörzsréteget kapjon, majd áttesszük egy tepsibe. Mellérakjuk a paprikát meg a paradicsomot, vizet öntünk alá, majd letakarva kb. 1,5 órát sütjük.
Abban az olajban, amiben a húst elősütöttük, rózsaszínűre pirítjuk a tarhonyát. Felengedjük két és félszeres vízzel, és sóval, meg kevés pirospaprikával ízesítve puhára főzzük.

 

 

Pörköltös csiga

A cukorral édesített langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd összedolgozzuk a liszttel, a tojással, az olajjal meg egy csipet sóval, és alaposan megdagasztjuk. A tetejét meghintjük liszttel, és langyos helyen a duplájára kelesztjük.
Amíg a tészta kel, elkészítjük a pörköltöt: az olajon megdinszteljük a finomra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a kockákra vágott csirkehúst, azután együtt pirítjuk tovább. Sóval, őrölt borssal ízesítjük, megszórjuk fűszerpaprikával, és beletesszük az apróra vágott fokhagymát is. Kevés vizet öntünk alá, és a húst – időnként megkeverve – puhára pároljuk.
A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, és ujjnyi vastagra kinyújtjuk. Megkenjük a langyosra hűtött pörkölttel (a szaftjából egy kicsit félreteszünk), majd a tésztát felgöngyöljük, és ujjnyi vastag karikákra szeleteljük. A csigákat kizsírozott tepsibe sorakoztatjuk, és újra megkelesztjük. Meglocsoljuk a pörkölt levével, majd 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütjük.


Mogyorós palacsinta- torony

A tojások sárgáját a tejjel, a sóval, a liszttel és a vanília kikapart belsejével simára keverjük. A tésztát kb. 15 percig állni hagyjuk, majd beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. A masszából a felhevített vajon kis kerek, vastag palacsintákat sütünk.
A körtéket meghámozzuk, felszeleteljük, cukorral, szegfűszeggel és citromhéjjal ízesített vízben puhára főzzük, azután pürévé törjük. A mogyorót egy tepsibe terítve a sütőben egy kicsit megpörköljük, durvára összevágjuk. A palacsintákat megkenjük a körtekrémmel, megszórjuk a mogyoróval, és egymásra rakosgatjuk. Vaníliás porcukorral meghintve tálaljuk.

 

Házi szilvás lepény

A sütőt bemelegítjük 180 fokra. A szilvát kimagvaljuk, meglocsoljuk rummal, rászórjuk a porcukrot és állni hagyjuk. A lisztet, a túrót, a tojások sárgáját, a porcukrot, a sütőport és a vaníliacukrot simára keverjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük és lazán a tésztához keverjük.  A tészta felét jól kivajazott tűzálló tálba tesszük, meghintjük a szilva kétharmad részével, rásimítjuk a tészta másik felét, és a tetejére rakjuk a többi szilvát. Megszórjuk zsemlemorzsával, és margarindarabkákat rakunk rá. Előmelegített sütőben 35-40 percig szép pirosra sütjük. Melegen és hidegen is tálalható.


Áfonyás máktorta

A tojássárgákat 3 evőkanál hideg vízzel és a cukorral alaposan kikeverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, óvatosan összedolgozzuk a sárgájával, majd beleforgatjuk a darált mákkal és a sütőporral elkevert lisztet. A masszát kivajazott, kilisztezett 22 cm-es tortaformába öntjük, és közepes hőmérsékletű sütőben kb. 30 perc alatt megsütjük. Rácsra borítva kihűtjük, utána két lapra vágjuk.
A tejszínt kemény habbá verjük a habfixálóval, majd összekeverjük az áfonyalekvárral és a megmosott, lecsepegtetett áfonyával. A tortalapokat megtöltjük az áfonyás tejszínnel, úgy, hogy jusson a tetejére és az oldalára is. Áfonyaszemekkel és mandulával díszítjük, tálalásig hűtőbe tesszük.

TRÜKK
Ha nem találjuk elég édesnek a krémet, adjunk hozzá 1-2 evőkanál porcukrot. Egy kiskanálnyi rummal vagy likőrrel is megbolondíthatjuk az ízét.

 

Aszalt paradicsomos tésztasaláta

A tésztát sós vízben harapás keményre - al’dente - kifőzzük, leszűrjük és lehűtjük. A sárgarépát megtisztítjuk, és a zöldpaprikával meg a póréhagymával együtt vékony csíkokra, julienne-re vágjuk. Az aszalt paradicsomot leszűrjük, és ugyancsak felcsíkozzuk.
A tésztát lazán összekeverjük a zöldségekkel meg a paradicsom olajos levével. Sóval, balzsamecettel és pár csepp mézzel ízesítjük. Tálalás előtt 1-2 órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek jól összeérjenek. A tésztasaláta önmagában is remek fogás, de kínálhatjuk sültek mellé, köretnek is.


Almás-májas szalonnával töltött karaj

A karajszeleteket kiklopfoljuk és megsózzuk. A szalonnát kockákra vágjuk, megpirítjuk, kisütjük a zsírját, majd rádobjuk a megmosott, kockákra vágott csirkemájat, és a meghámozott, ugyancsak kockákra vágott almát. A tölteléket ízlés szerint megsózzuk, azután a karajszeletekre halmozzuk. A húst félbehajtjuk, és hústűvel megtűzzük.
A vajat egy lábasban felmelegítjük, beletesszük a meghámozott, lereszelt sütőtököt, és egy kicsit megpirítjuk. Felengedjük a fehérborral meg a tejszínnel, és beletesszük a hústekercseket. Fedő alatt 30-40 perc alatt megpároljuk, közben egyszer megforgatjuk. Tálalás előtt a hústekercseket ferdén kettévágjuk - hogy megmutassuk az ínycsiklandó tölteléket -, és a sütőtökös mártással együtt kínáljuk.

 

Zserbó szilvalekvárral és mákkal töltve

Az élesztőt a meglangyosított tejfölben egy kevés cukorral felfuttatjuk. A lisztet a zsiradékkal elmorzsoljuk, hozzáöntjük a megkelt élesztőt, a cukrot, a vaníliás cukrot és a tojást. A tésztát jól összedolgozzuk, három egyenlő részre osztjuk, majd legalább 2 órán keresztül a hűtőszekrényben  pihentetjük.
A töltelékhez a megdarált mákot kevés vízben megfőzzük (vigyázzunk, hogy ne legyen túl híg), hozzáadjuk a cukrot és a reszelt citromhéjat. A három részre osztott tésztát kb. 25 x 35 cm nagyságú tepsi méretűre kinyújtjuk. Az első lapot a tepsibe helyezzük, úgy, hogy ne érjen a széléig, mert a kelésnél és a sülés során még jócskán terjeszkedik. Bekenjük szilvalekvárral, és rátesszük a mákos töltelék felét. Ráhelyezzük a második tésztalapot, ezt is megkenjük lekvárral és mákkal, végül a harmadik lappal beborítjuk. Langyos helyen egy órát kelesztjük, aztán a tetejét villával megszurkáljuk és, közepes lángon kb. 30 perc alatt megsütjük.
Amikor kihűlt, bevonjuk csokoládémázzal. Kis szeletekre vágjuk, mindig annyit, amennyit elfogyasztunk. Fóliába csomagolva sokáig eláll, ha nem esszük meg.


Tárkonyos boszorkánysült

A pulykacombot kicsontozzuk, bőrét lefejtjük, kisujjnyi csíkokra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, fölaprítjuk és borácsban vagy nagyobb lábasban megforrósított olajban megfonnyasztjuk. A húst hozzáadjuk, közepesen erős tűzön kevergetve fehéredésig sütjük. Megsózzuk, megborsozzuk, a babérlevelet beledobjuk. Egy dl vizet öntünk rá, gyenge tűzön kb. 1 óra alatt vajpuhára főzzük.
Ezalatt a gombát megtisztítjuk és cikkekre vágjuk, az uborkát vékony csíkokra vágjuk. A húshoz keverjük és fedő nélkül 5 percig pároljuk. Közben a lisztet tejföllel, tejszínnel meg 2 dl vízzel simára keverjük, és ráöntjük a húsra. Az ecettel kellemesen pikánsra ízesítjük, pár csepp citromot is tehetünk bele. Végül apróra vágott tárkonnyal fűszerezzük. Párolt rizzsel tálaljuk.

 

Tarcali raguleves

A felforrósított olajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát, megszórjuk pirospaprikával, sóval és cayenne-borssal. Rátesszük a csíkokra vágott pulykahúst, és belekarikázunk egy szál füstölt kolbászt. Felöntjük 3-4 dl vízzel, majd egy kis ideig pároljuk. Ezután gulyáskrémet nyomunk rá ízlés szerint, majd hozzáadjuk a felszeletelt champion gombát és a megtisztított csiperkét. Felöntjük 1,5 liter vízzel, beledobunk egy erőleves kockát, és időnként megkeverve, 45-50 percig főzzük. Ezután sóval, őrölt borssal ízesítjük, és megszórjuk bőven tárkonnyal. Hozzáadjuk a borsót, a felkarikázott sárgarépát és a petrezselyemgyökeret, a kockákra vágott karalábét és a csokorba kötött zöldfűszereket. Felöntjük vízzel, és lefedve, bő félóra alatt összefőzzük.
Ekkor a tejfölt elkeverjük a liszttel meg a mustárral, hozzáöntjük a tejszínt, jól elkeverve ráöntjük a levesre, és kavargatva további 5 percig főzzük.


Tóthék Rákóczi túrósa

A sütőport beleszórjuk a megszitált lisztbe, hozzáadjuk a vajat, a cukrot, a tojássárgáját, a tejfölt, a citromhéjat, majd az egészet összegyúrjuk. Fóliába csomagoljuk, és legalább egy órán át a hűtőben pihentetjük.
A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral meg a vaníliás cukorral, azután jól összedolgozzuk az áttört túróval. A pihentetett tésztát lisztezett deszkán kb. 1 cm vastagságúra kinyújtjuk, beletesszük egy sütőpapírral bélelt tepsibe, megszurkáljuk, és előmelegített sütőben, 180 fokon rózsaszínűre sütjük. Ezután rászórjuk a zsemlemorzsát, megkenjük a túrós töltelékkel, majd visszatéve sütőbe, készre sütjük.
A tojások fehérjét a porcukorral kemény habbá verjük, és rásimítjuk a kész süteményre. A langyos sütőbe épp csak addig tesszük vissza a tepsit, hogy szépen rászáradjon a hab a tetejére.

 

Csekei töltött csirke

A csirkét kívül-belül alaposan megmossuk, szárazra töröljük. Sóval és borssal ízesítjük. A kenyeret kockákra vágjuk. A paprikát megmossuk, szintén felkockázzuk. A zellert meghámozzuk és vékony csíkokra szeleteljük. A rozmaringot és a petrezselymet megmossuk, és száruk nélkül felaprítjuk. A kenyérkockákat forró olajban kissé megpirítjuk, kivesszük. A zöldséget megpároljuk a visszamaradt olajban, majd hozzáadjuk a kukoricát és a húslevest. Fedő nélkül közepes lángon 5 percig pároljuk. Sóval és borssal ízesítjük, hozzáadjuk a kenyeret meg a zöldfűszereket. A sütőt 200 fokra bemelegítjük.
A kissé kihűlt zöldségkeveréket a csirke hasába, és a fellazított bőre alá töltjük, majd a nyílást fogvájóval összetűzzük. Megkenjük a csirkét olvasztott vajjal. Mellerészével felfelé tepsibe tesszük, és a sütőben (gáz 3-4 fokozat) kb. 40 percig sütjük. Megfordítjuk, és további 40 percig sütjük. Közben többször meglocsoljuk a levével. Köretnek rizst vagy burgonyapürét kínálunk.


Csirkepaprikás vadasan

A fiatal csirkét alapos mosás után darabokra vágom, utána jól lecsurgatom. A felhevített zsíron zsemleszínűre pirítom az apróra vágott vöröshagymát, majd elkeverem benne a pirospaprikát, és felöntöm fél deci húslevessel. Lassú forralás után belerakom az összevágott csirkét, sóval és babérlevéllel ízesítem. A húsokat időnként forgatva, kissé megpirítom, majd lefedem, hadd főjön.
Közben megpucolok két nagyobb sárgarépát, egy kisebb fehérrépát, egy tyúktojásnyi zellert és ugyanannyi zsenge karalábét. A zöldségeket nagylyukú reszelőn apróra reszelem.
Egy másik lábasban az olajon aranybarnára pirítom a cukrot – karamellt készítek. Erre ráteszem a lereszelt zöldségeket, és felengedem 2 dl húslevessel. Lassú tűzön párolom. Negyedóra után ráöntöm a már majdnem megfőtt csirkepaprikásra, és most már együtt, az egészet készre főzöm. A végén elhabarom benne a tejfölt. Galuskát, csőtésztát vagy burgonyagombócot kínálok hozzá.

 

Palóc gulyás Sziporka módra

A zsíron üvegesre pirítjuk a felkockázott vöröshagymát, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, majd félrehúzzuk a tűzről, és megszórjuk pirospaprikával. Beletesszük a kisebb kockákra vágott húst meg a zöldpaprikát, s nagyobb lángon, folyamatosan keverve pörköljük a húst. Hozzáöntünk 1 dl vizet, beletesszük a hámozott paradicsomot, sóval, őrölt borssal, köménnyel és egy csipet babérlevéllel fűszerezzük, majd lassú tűzön főzzük.
Közben a babot centis darabokra vágjuk, és egy mokkáskanál ételízesítővel elkezdjük párolni. A burgonyát meghámozzuk, apró kockákra vágjuk, és kevés sós vízben félpuhára főzzük. A laskatésztát ez pici olajon enyhén megpirítjuk, majd forrásban lévő vízben majdnem készre főzzük. Amikor a húsba már majdnem belefut a villa, akkor a levével együtt hozzáöntjük a burgonyát, a zöldbabot és a leszűrt tésztát. Szükség szerint utánaízesítjük, és addig főzzük, amíg valamennyi hozzávaló megpuhul.
Szitán beleszűrjük a tejföllel összekevert joghurtot, és elkeverjük a levessel. Hagyjuk, hogy egyet forrjon, és elzárjuk alatta a gázt. A kaprot meg a petrezselyem zöldjét apróra vágjuk, ezzel szórjuk meg a levest. Tálalás előtt egy kevés tárkonyecettel ízesítjük.


Töltött tyúkhúsleves zsályával

A töltelékhez két zsömlét tejbe áztatunk, a tyúk máját elkaparjuk. A zsömléből kinyomkodjuk a tejet, azután a májjal, a tojásokkal meg az aprított petrezselyem zöldjével összekeverjük. Morzsolt majoránnával, zsályával, őrölt borssal és sóval fűszerezzük, s ezt a tyúk bőre alá töltjük. A nyílásokat bevarrjuk. Így tesszük egy nagy fazékba, amit felöntünk vízzel.
Beletesszük a tisztított, hasábokra vágott zöldségeket. Sóval, egész borssal, ételízesítővel fűszerezve lassú tűzön, gyöngyözve addig főzzük, amíg a tyúk húsa megpuhul.
Tálalás előtt a levest leszűrjük, a tyúkot feldaraboljuk, és a főtt zöldségekkel együtt külön tálaljuk. Levesbetétnek kifőtt eperlevél tésztát vagy cérnametéltet kínálunk hozzá.

 

Túrós-gyümölcsös rakott piskóta

A tojások sárgáját kikeverjük a cukor harmadával meg a vaníliás cukorral, és összedolgozzuk az áttört túróval. A tojások fehérjét kemény habbá verjük a második harmad cukorral. A tejből a szörppel (vagy 1 dl befőttlével), a maradék cukorral és a vaníliás pudingporral sűrű krémet főzünk. A tűzről levéve - ha kihűlt – óvatosan belekeverjük a tojáshabot és a túrót.
A piskótákkal kirakjuk egy tál alját. Beborítjuk annyi krémmel, hogy eltakarja a piskótákat, majd megrakjuk a megmosott és lecsepegtetett gyümölcsökkel. Addig rétegezzük, amíg tart a hozzávalókból. A végén a tetejére krém kerül. Ha kihűlt, egy napra a hűtőszekrénybe tesszük pihenni. Tálaláskor a tetejét megszórjuk fahéjas porcukorral, és gyümölccsel díszítve kínáljuk.

TRÜKK
A tálat béleljük ki zsugorfóliával. A megdermedt süteményt így egy mozdulattal át tudjuk helyezni egy tálra, azután tortaszerűen díszíthetjük és szeletelhetjük.


Barackos hajók

Felforralunk 1,2 dl vizet, beletesszük a vajat vagy a margarint, és hozzáadunk egy csipetnyi sót. Egyszerre beleszórjuk a lisztet, majd lassú tűzön, folyamatosan kevergetve addig főzzük, amíg a tészta az edény falától el nem válik. Langyosra hűtjük, egyenként belekeverjük a tojásokat, mindegyikkel jól kidolgozzuk. A tésztát széles szájú, csillagcsöves nyomózsákba töltjük. A tepsit sütőpapírral kibéleljük, és a tésztából nyolc, kb.10 cm hosszú csíkot nyomunk rá. Előmelegített sütőben, 200-210 fokon (gáztűzhelynél 4-es fokozaton) megsütjük, majd rácsra téve kihűtjük.
A citromhabhoz a zselatint hideg vízbe áztatjuk. A citrom héját lereszeljük, a levét kinyomjuk, majd belekeverjük a feloldott zselatint. A tejszínt habbá verjük, közben beleszitáljuk a cukrot, és belevegyítjük a citromzselét. A meghámozott őszibarackot cikkekre vágjuk. A citromhabot a tésztára nyomjuk, kirakjuk a gyümölccsel, végül meghintjük mandulával.

 

Kakukkfüves csirkemáj hántolt árpával

A hántolt árpát megmossuk, és kb. 2 órára langyos vízbe áztatjuk. Leöntjük róla a vizet, azután egy kevés sóval meg az egyik megtisztított vöröshagymával bő vízben kb. 60 perc alatt puhára főzzük.
A bacont csíkokra vágjuk, majd serpenyőben, egy kevés olajon zsírjára sütjük. A maradék vöröshagymát finomra vágjuk, üvegesre dinszteljük a szalonna zsírján. Hozzáadjuk a megtisztított, megmosott csirkemájat, körös-körül megpirítjuk, majd aláöntjük a bort. Sóval, borssal, kakukkfűvel ízesítjük, és negyedóra alatt lassan megpároljuk.
Az elkészült gerslit leszűrjük, ráöntjük a fehérborban párolt, kakukkfüves csirkemájra, és forrón tálaljuk.

 


Pulykazúza leves mákos gombóccal

A zúzát megtisztítjuk, nagyobb kockákra vágjuk, és bő vízben leforrázzuk. Első levét leöntjük, utána kb. 2 liter hideg vízben feltesszük főni. Amikor félpuha, beletesszük a kockákra vágott sárga- és fehérrépát, és a megtisztított vöröshagymát egészben (a hagymát a végén kivesszük). A levest megsózzuk, borsozzuk, és lassan, csendesen főzzük.
Közben a burgonyát megtisztítjuk, sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, még forrón áttörjük és hagyjuk kihűlni. Belekeverjük a tojást, a lisztet meg a mákot, majd az egészet összedolgozzuk. Vizes kézzel vagy evőkanállal kis gombócokat szaggatunk a lassan fövő levesbe, és kb. 5 perc alatt kifőzzük. Apróra vágott petrezselyemmel meghintve, forrón tálaljuk.


 

Sokfűszeres sonkás cipó

A langyos tejfölt és a tejszínt fél deci langyos vízzel összekeverjük, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Amikor felfutott az élesztő, hozzáadjuk a lisztet, a sót, a cukrot meg a reszelt sajtot, és kb. 10 perc alatt hólyagosra dagasztjuk. A sonkát kis kockákra, a petrezselymet apróra vágjuk, és a fűszerekkel együtt beledolgozzuk. A tetejét belisztezzük, konyharuhával letakarjuk, és langyos helyen 1 órát kelesztjük. Utána átgyúrjuk, cipóvá formázzuk, és belisztezett tepsire borítjuk. Újabb 40 perc kelesztés után vizes ecsettel megkenjük. Előmeletített sütőbe tessszük, és előbb nagy lángon 200 fokon kb. 20 percig, majd a tüzet 160-170 fokra mésékelve további 10-15 percig sütjük. Ha a teteje nagyon pirulna, alufóliával letakarjuk. Rácsra állítva hagyjuk kihűlni.


Mézes kacsacomb szegfűszeges szilvarétessel

A kacsacombokat megmossuk, jól megtisztítjuk az esetleges tollmaradványoktól. Besózzuk, majd a megtisztított, de egészben hagyott vöröshagymával, kevés sóval, szemes borssal és majoránnával fűszerezve, kevés vizet aláöntve takaréklángon, fedő alatt puhára pároljuk. Ezután a kacsacombokat áttesszük egy tepsibe, megkenegetjük egy kis pecsenyezsírral elkevert mézzel, és forró sütőben pirosra sütjük.
A szilvát megmossuk, félbevágjuk és kimagozzuk. A réteslapokat széthajtogatjuk, megkenjük olajjal, megszórjuk finom zsemlemorzsával. A szilvát egyenletesen szétterítjük a tésztán, meghintjük őrölt fahéjjal és reszelünk rá egy kevés citromhéjat. A rétest feltekerjük, a tetejét is áthúzzuk olajjal, majd 180-200 fokos sütőben pirosra sütjük. A ropogósra sült kacsacomb mellé köretként tálaljuk.

 

Szőlős lencsesaláta sonkakrémes pirítóssal

A lencsét 2 órára langyos vízbe áztatjuk. Leszűrjük, majd a megtisztított vöröshagyma, a babérlevél és egy kevés só kíséretében feltesszük főni. Amikor megpuhult, a saját levében hagyjuk kihűlni.
A szőlőt megmossuk, leszemezzük - a nagyobb szemeket kettévágjuk -, azután egy salátás tálban összekeverjük a leszűrt lencsével. Meglocsoljuk olívaolajjal meg balzsamecettel, végül lazán elkeverjük az apró darabokra tépkedett jégsalátával. A lencsesalátát tálalásig a hűtőbe tesszük.
A sonkakrémhez a vajat egy lábaskában felhevítjük, megpirítjuk benne a lisztet. Fölengedjük a tejjel, és lassú tűzön, kevergetve addig főzzük, amíg besűrűsödik. Ekkor belekeverjük az apró kockákra vágott gépsonkát. Finoman megsózzuk - vigyázzunk, mert a sonka is sós -, magborsozzuk, és még melegen botmixerrel egyneművé keverjük. (Ne keverjük túl simára, nem baj, ha kicsit rusztikus marad.)
A bagettet felszeleteljük, egy kevés olívaolajon aranysárgára pirítjuk, majd evőkanállal mindegyik pirítósra egy-egy kupac sonkakrémet halmozunk. A szőlős lencsesalátával tálaljuk.


Biri néni hagymás kiflije

Az élesztőt egy deci langyos cukros tejben felfuttatjuk. A lisztet elkeverjük a tojássárgájával, csipetnyi sóval, a megkelt élesztővel, meg annyi tejjel, hogy közepesen kemény tésztát kapjuk. Alaposan kidolgozzuk. Akkor jó, ha hólyagos, és az edény faláról elválik. Ekkor beleöntünk egy kávéskanál olajat, és további 3-4 percig dagasztjuk. Cipót formázunk belőle, letakarva, langyos helyen a duplájára kelesztjük, majd ujjnyi vastagra kinyújtjuk.

 

Libatepertős rakott tészta

A tésztát bő, sós vízben félpuhára, al dente főzzük. Hideg vízzel leöblítjük, leszűrjük és lecsepegtetjük. Hozzáadjuk a tojásokat, a tejfölt, és a megdarált libatepertőt. Sóval, őrölt borssal ízesítjük, azután az egészet jól összekeverjük.
A tésztát kivajazott, zsemlemorzsával meghintett formába töltjük, a tetejét elsimítjuk, és középmeleg sütőben, 35-40 perc alatt megsütjük. Frissen, forrón kínáljuk, de másnap, hidegen is kitűnő.


Sült pulykamell egri rozé mártással

A hússzeleteket megmossuk, megszárítjuk, enyhén besózzuk. A szilvaszemeket félbevágjuk, és a borba áztatjuk. Két evőkanál forró olajban a hússzeletek mindkét oldalát 5-5 perc alatt pirosra sütjük. Ha kész, ráöntjük a szilvadarabokat a borral együtt. 3-4 perc alatt összepároljuk, majd megsózzuk. Megszórjuk az őrölt fahéjjal, ráöntjük a tejszínt. Néhány percig lassan főzzük, amíg a mártás besűrűsödik.
A megtisztított burgonyát kockákra vágjuk. Sós vízben megfőzzük, leszűrjük, összetörjük. Sóval, borssal ízesítjük, majd laposabb serpenyőben szétterítve két evőkanálnyi olajon kissé megpirítjuk az alját. A pulykahúst a mártással tányérokra szedjük, és a pirított krumplival körítve tálaljuk.
 
Ribizlikrémes fánk

A vajat 2,5 dl vízzel és a sóval egy fazékban felforralom. Beleszórom a lisztet meg a keményítőt, és addig keverem, amíg a tészta el nem válik az edény oldalától. Leveszem a tűzről, és beledolgozok 1 tojást. A masszát rövid ideig hűlni hagyom, majd egyenként belekeverem a többi tojást is. A tészta akkor jó, ha szép fényes, és könnyedén lecsúszik a kanálról. A masszát csillagcsöves nyomózsákba töltöm, és sütőpapírral kibélelt tepsire páros számú halmokat nyomok belőle. Előmelegített sütőben, 200 fokon, kb. 30 perc alatt aranysárgára sütöm. A sütőből kivett fánkokat még melegen félbevágom, és hűlni hagyom.
A töltelékhez a ribizlit összekeverem a cukorral, és egy-két óráig állni hagyom, amíg a cukor elolvad. A gyümölcsöt lecsöpögtetem, levét felfogom. A tejszínt a habfixálóval meg a vaníliás cukorral kemény habbá verem, belekeverem a ribizlit, és hűvös helyre állítom. A ribizlis tejszínhabot csillagcsöves nyomózsákkal a fánkok alsó felébe töltöm. 10 dkg porcukorból kevés ribizlilével mázat keverek, a kalapnak szánt fél fánkok tetejét megkenem, majd amikor megszáradt, ráhelyezem a töltött fánkokra.
TRÜKK
Még mutatósabb lesz a süteményünk, ha a kalapkák tetejét megszórjuk durvára vágott natúr pisztáciával.



Sóskaleves reszelt tojással

Egy jó tányérnyi sóskát vastag ereitől megtisztítunk, majd a leveleket szitában, folyó vízben többször megmossuk. Közben megforrósítunk 3 kanál sertés- vagy libazsiradékot, a sóskát beleöntjük, és fedő alatt pároljuk, kevergetjük. Először levet enged, majd amikor a leve elfő, 2 evőkanál lisztet elkeverünk 2 kanál tejföllel, felhígítjuk másfél liter vízzel, és a sóskára öntjük. Lassú tűzön, 10-12 percig csendesen főzzük. Sóval és késhegynyi cukorral ízesítjük. Közben keményre főzünk 2 tojást, és belereszeljük a forró levesbe. Végül egyenként, óvatosan a levesbe engedünk személyenként 1-1 nyers tojást. Csendesen főzzük tovább, míg a tojások fehérje meg nem keményedik. Tálalásnál előbb szedjük ki a tojásokat a tányérokba, majd erre merjük rá a levest.
TRÜKK
A sóskalevest úgy is tálalhatjuk, hogy forró csészébe szedjük, a tetejére pirított zsemleszeletet helyezünk, arra reszelt sajtot szórunk, majd a sajtot sütőben pirosra sütjük.

 

Vert marha

A hússzeleteket megtisztítjuk az esetleges hártyáktól, megsózzuk, majd megszórjuk zsemlemorzsával. Ezután a zsemlemorzsát alaposan beleklopfoljuk, beleverjük a szeletek mindkét oldalába. Addig zsemlemorzsázzuk és klopfoljuk, míg a hús jól láthatóan "zsemlemorzsa színt" nem kap.
A tojásokat felverjük és egy kevés tejet adunk hozzá - inkább tojásos legyen, mint tejes. Ezután annyi őrölt fekete borsot szórunk bele, hogy a keverék színe szinte fekete legyen. Belemártjuk a szeleteket - a keveréket állandóan kevergetve -, hogy a bors jól láthatóan megtapadjon a húsok mindkét oldalán.
Kevés olajat melegítünk egy serpenyőben és a szeletekre ezt a borsos bundát hirtelen rásütjük. Addig sütjük, amíg szép pirosas, barnás színt kap. Ez kb. 1-2 perc, azután kivesszük, félretesszük.
Egy kuktába beletesszük az elosztó alátétet, és a szeleteket az aljára lerakjuk. Ha nagyobb adagot készítünk, lehet egymásra is tenni. Ezután ráöntjük azt a borsos olajat, amiben a hús sült - ha kevés, még egy kis olajjal pótoljuk -, meg egy kevés vizet, (kb. 1 dl). Ne lepje el a szeleteket, épp csak a kukta alján legyen 1-2 cm.
Ezután a kuktát lezárjuk, és takaréklángon elkezdjük főzni. Kb. fél óra múlva érdemes megnézni, hogy mennyire puha. A főzési idő a marhahús korától is függ. Amikor villával beleszúrva a hús vajpuha, már tálalhatjuk is.
Legfinomabb tejes, vajas burgonyapürével, meglocsolva a kuktában visszamaradó finom borsos olajjal.


Málnás túrótorta

A tojások sárgáját a cukor egyharmadával habosra keverjük. A fehérjékből a maradék cukorral kemény habot verünk, majd óvatosan a cukros tojássárgájához keverjük. Apránként beleszitáljuk a lisztet, és a masszát kivajazott, kilisztezett tortaformába töltjük. Előmelegített sütőben, közepes lángon világossárgára sütjük. A formában hagyjuk kihűlni.
Mialatt a tészta sül, az áttört túrút a porcukorral és a vaníliás cukorral kikeverjük. Hozzáadjuk a tojássárgákat, és az egészet habosra kidolgozzuk. A tojásfehérjékből és a kristálycukorból kemény habot verünk, a túrós masszába forgatjuk, majd a lisztet, a pudingport és az olvasztott margarint is hozzáadjuk. Végül beleszórjuk a beáztatott, lecsöpögtetett mazsolát.
A kihűlt piskótakarikát vékonyan megkenjük lekvárral, rákenjük a túrós tölteléket, és a sütőbe visszatolva, a töltelék megszilárdulásáig sütjük. Ha kihűlt, a tetejét is vékonyan megkenjük lekvárral. Gazdagon kirakjuk málnaszemekkel, majd leöntjük a zacskón olvasható útmutatás szerint elkészített gyümölcszselével. Ha ez megkocsonyásodott, levesszük a tortakarimát, és a tortát tálra csúsztatjuk.

 

Hal pákász módra

A fűszereket és az olajat 1 l vízben felforraljuk. Beletesszük a megtisztított halat. Lassú tűzön tartjuk, hogy éppen csak forrjon, míg a 1,5 liter folyadék fél literre lefő. A halakat kivesszük, óvatosan üvegekbe rakjuk. Az olajat még 5 percig forraljuk, hogy a benne lévő víz teljesen elpárologjon. Kihűlés után a halra öntjük. 2-3 napi érlelés után fogyasztható. Hetekig eláll, ha az olaj ellepi. Készíthető takarékosan is, kevés vízzel, fedő alatt. Ha a víz elforr, és a hal gerince, szálkája még nem omlós, a vizet pótolni kell, különben megsül a hal.


Gyümölcsös rakott palacsinta

A lisztet simára keverem a tejjel, a tojásokkal, az olajjal, egy csipet sóval, és legalább 15-20 percig állni hagyom. A gyümölcsöket megmosom, értelemszerűen meghámozom, kimagozom és felkockázom, majd összekeverem a cukor felével. A mascarponét összedolgozom a cukor másik felével és a vaníliás cukorral. Az öntethez a csokoládéöntet port kikeverem a hideg tejjel. A tésztából a szokásos módon palacsintákat sütök. Az első palacsintát tálra teszem, megkenem a mascarponés töltelékkel, megszórom gyümölccsel, majd befedem a következő palacsintával. Ezt addig ismételem, amíg a hozzávalók el nem fogynak. A tetejére palacsinta kerüljön!
A tortaszerűen összerakott palacsintát leöntöm a csokoládéöntettel, és cikkekre vágva kínálom.

 

Csirkemell borsóbundában lengyeles répával

A csirkehúst nagyobb szeletekre vágjuk, besózzuk, és állni hagyjuk. A zöldborsót 5 dkg vajon egy csipet sóval és cukorral megpároljuk. Ha nem elég zsenge a borsó, kevés vizet is öntünk alá. Amikor langyosra hűlt, botmixerrel összetörjük – nem baj, ha kicsit darabos marad. Beleszórunk 2 evőkanál lisztet, hozzáadjuk a tojást, és jól elkeverjük.
A besózott csirkemell szeleteket lisztbe forgatjuk, majd vizes kézzel ráügyeskedjük, jól rálapogatjuk a zöldborsókrémet. Egy nagy serpenyőben, közepesen forró olajban a hússzeletek mindkét oldalát megsütjük.
A sárgarépát meghámozzuk, sós vízben félpuhára pároljuk, azután leszűrjük. A maradék vajon aranysárgára pirítjuk a zsemlemorzsát, rászórjuk a párolt répára, végül nyakon öntjük a simára kevert tejföllel.


Csalános csirkegaluska - leves

A felforrósított zsíron rózsaszínűre pirítjuk a lisztet. Hozzáadjuk az apró kockákra vágott zöldpaprikát, jól megkeverjük, majd felengedjük kb. 2 liter vízzel. Ekkor beletesszük a finomra vágott csalánleveleket és a megtisztított újkrumplit, sóval, őrölt fehér borssal ízesítjük, majd takaréklángon lassan főzni kezdjük.
A csirkehúst ledaráljuk, hozzáadjuk a tojást meg a tejfölt. Megsózzuk, megborsozzuk, majd botmixerrel az egészet pépesítjük. Ezután keverjük hozzá az apró kockákra vágott paradicsompaprikát. A galuskamasszából a tenyerünkben kis gombócokat formázunk és a lassan fővő levesben újraforrástól számítva 2-3 perc alatt megfőzzük. A levest frissen, forrón tálaljuk.

 

 

Bakonyi vagdalt hús

A darált sertéshúst összegyúrom a tejben megáztatott, kinyomott és összemorzsolt zsemlével, a nyers tojással, kevés reszelt vöröshagymával, sóval és törött borssal. Belereszelek 1-1 szál sárgarépát és petrezselyemgyökeret, és hozzáadok egy kiskanálnyi ételízesítőt. Cipóba formázva tűzálló tálra fektetem. Tetejét leöntöm forró olajjal, és sütőben 30-35 percig közepes tűznél sütöm. Sós vízben puhára főzöm a meghámozott burgonyát. Levétől leszűrve áttöröm, simára keverem 2 evőkanálnyi tejföllel, 1 tojássárgájával, kevés reszelt szerecsendióval és egy kiskanálnyi, kevés olajon megpirított, reszelt vöröshagymával. A megsült húscipót ezzel a pürével bevonom. Villával kissé kicifrázom, kevés forró vajjal vagy olajjal megöntözöm. A sütőben addig sütöm, míg a teteje ropogóssá nem válik. Bármilyen savanyúság illik mellé.


Kacsaleves lestyános kacsagombóc- cal

A kacsacombokat kicsontozzuk. A csontokat a megtisztított, feldarabolt leveszöldség kíséretében feltesszük főni. Sóval, egész borssal ízesítjük, és hagyományos módon húslevest készítünk. A főzési idő vége előtt kb. 30 perccel beletesszük a megtisztított gombát is.
A kacsahúsról leszedjük a zsíros bőrt, a kevésbé zsíros részeket rajta hagyjuk. A húst finomra daráljuk. Hozzáadjuk a lisztet, a finomra vágott lestyánt meg a tojást. Megsózzuk, megszórjuk őrölt borssal, és a masszát jól kidolgozzuk. Vizes kézzel kis gombócokat formázunk, majd a gyöngyözve fővő levesben kb. 20 perc alatt kifőzzük. Hogy megbizonyosodjunk arról, megfőtt-e a gombóc, egyet vágjunk el, és kóstoljuk meg. A levest a benne főtt zöldségekkel, a gombával és a kacsagombócokkal tálaljuk.

 

Csirkemellben sült piláf

A csirkehúsból 4 nagyobb, nyitott szeletet vágunk, vékonyra kiklopfoljuk. Finoman megsózzuk, és félretesszük.
A rizst kevés olajon, kevergetve, fehéredésig pirítjuk. Felengedjük annyi forró vízzel vagy húslevessel, mennyi a rizs térfogatának a kétszerese, megsózzuk, és fedő alatt, lassú tűzön puhára pároljuk.
2-3 evőkanálnyi étolajban megfuttatjuk a fahéjat, majd kiszedjük. Az illatos olajban megpirítjuk a gorombára vágott tisztított mandulát, a mazsolát meg a finomra aprított paprikát. Lehúzzuk a tűzről, ráütünk egy tojást, sóval, őrölt borssal ízesítjük, majd az egészet gyorsan összekeverjük a párolt rizzsel. A masszát a csirkemellekre halmozzuk, felcsavarjuk, hústűvel megtűzzük, és egy serpenyőben, forró olajon köröskörül megsütjük.
Rucolasalátát kínálunk hozzá, amihez 2-3 marék megmosott, szárazra rázott rucolát összekeverünk egy kevés sóval, pár csepp olívolajjal és balzsamecettel.


Újhagyma- krémes párnácskák

30 dkg lisztbõl a tojással, a tejjel, csipetnyi sóval és az összemorzsolt élesztõvel hagyományos módon palacsintatésztát készítünk. Habverõvel alaposan kikeverjük, majd legalább egy félórát pihentetjük.
Közben elkészítjük a krémet. A vajat felolvasztjuk, beleszórjuk a maradék lisztet, világos rántást készítünk. Hozzáadjuk a vékony karikákra vágott újhagymát, kicsit megpirítjuk. Felengedjük a tejszínnel, és lassan fõzzük, amíg jó, sûrû masszát kapunk. Sóval, fehér borssal ízesítjük.
A tarkedlisütõ mélyedéseit kiolajozzuk, mindegyikbe egy evõkanálnyi tésztát halmozunk. A párnácskák mindkét oldalát rózsaszínûre sütjük, végül kettõt-kettõt a krémmel összeragasztunk.

 

Diós sárgarépatorta

Félreértés ne essék: nem nyúleleséget kínálok a sütemények oldalán. A sárgarépa vidám színével és édes ízével járul hozzá tortánk sikeréhez. A lisztet, a sütõport, a szódabikarbónát, a fahéjat, gyömbért, szegfûszeget, szerecsendiót és a sót egy tálban összekeverem. A vajat a cukorral és a vaníliás cukorral habosra kikeverem, egyenként hozzáadom a tojásokat. Apránként belekeverem a fûszeres lisztet, a durvára vágott diót, a mazsolát és a reszelt sárgarépát. A tésztát kivajazott, kilisztezett formába öntöm, és tûpróbáig, kb. 45-50 percig sütöm.
A krémhez habosra keverem a vajat a cukorral, a natúr krémsajttal, a citrom levével és héjával. Bevonom vele a kihûlt torta tetejét, és diószemekkel díszítem.


Sörben párolt marhaszelet

A húsról éles, hegyese késsel eltávolítom az inakat, hártyákat és a nem kívánatos húsrészeket, leöblítem és lecsepegtetem. Szeletelõkéssel felszeletelem, majd húskalapáccsal kiveregetem. A hússzeletek mindkét oldalát sózom, borsozom, és lisztbe mártom, majd a forró zsiradékban a szeleteket elõsütöm. A zsírban, amiben elõsütöttem a húst, megforgatom a vékonyra szeletelt hagymát, sárgarépát és fokhagymát. Hozzáadom a paradicsompürét, felengedem a húsalaplével és a sörrel. Az edénybe visszateszem a hússzeleteket és fedõ alatt, csendes tûzön készre párolom. Köretként zöldségropogóst vagy fõtt tésztát kínálok.

 

Töltött szivárványos pisztráng

A pisztrángokat megtisztítom, a hátukra fektetve a hasukon felbontom, belét kidobom, és folyóvízben leöblítem. Lecsepegtetem, majd egy asztalkendõre fektetem õket. A 20 dekányi nyers fogasfilét egészen apróra vágom ? ha szükséges, szálkátlanítom. A zsemlét tejbe áztatom, kinyomkodom, és egy tálba teszem. Hozzáadom az apróra vágott halat, kb. diónyi vajat (vagy zsírt), ízlés szerint sót, frissen õrölt feketeborsot, 1-2 evõkanál apróra vagdalt petrezselyem zöldjét, az egész tojásokat, és mindezt jól összedolgozom. A pisztrángok hasüregét betöltöm a masszával, és néhány öltéssel bevarrom. A töltött halakat nagy odafigyeléssel vajban sütöm, közben tejföllel és vajjal öntözgetem, vigyázva, nehogy kiszáradjanak. Körete burgonyapüré lehet.
TRÜKK
A fogasfilé helyett készíthetjük harcsafilével vagy bõr és szálka nélküli pontyfilével.


Hamuszsák

A sütés elõtti napon a tésztába valókat összegyúrjuk. Elõször a lisztet, a sót, a sütõport összekeverjük, a puha vajat belemorzsoljuk. A tojások sárgáját ezután fokozatosan adjuk hozzá. Összegyúrjuk, majd az adag felezéseivel 64 db kis golyót formálunk, amit a másnapi sütésig lefedve hûtõbe teszünk.
A tojásfehérjékbõl habot verünk, belekeverjük a porcukrot és a darált diót. Az elõzõleg elkészített golyócskákat réteslap vékonyságúra, téglalap alakúra kinyújtjuk. Közepére kb. 1 evõkanál tölteléket teszünk, és a tészta két végét egyszerûen felhajtjuk, majd az oldallapokat is egymásra. A hajtogatott fele kerül a sütõlapra, amit olajos szalvétával végigtörlünk. 190 fokos sütõben aranysárgára sütjük. Még melegen vaníliás porcukorral gazdagon megszórjuk.

 

Turbolyás
jércemell- tekercs
spanyol
burgonyával


A jércemellfiléket éles késsel bevágjuk, majd óvatosan széthajtjuk, hogy nagyobb, nyitott hússzeleteket kapunk. Enyhén kiveregetjük, megszórjuk sóval, õrölt fehér borssal, és elosztjuk rajtuk a durvára vágott turbolyát. A szeleteket felgöngyöljük, alufóliába csavarjuk, a végét betekerjük. A csomagokat 180 fokra elõmelegített sütõben kb. 20 percig sütjük.
A burgonyát meghámozzuk, karikákra vágjuk. Az olívaolajat teflon serpenyõben felmelegítjük, beletesszük a burgonyakarikákat és közepes lángon pirítani kezdjük. Megsózzuk, majd idõnként megforgatva, megrázogatva kb. 20 percig sütjük, amíg a burgonya megpuhul. A tojásokat egy kevés sóval habosra keverjük, a krumplira öntjük, és takaréklángon addig sütjük, amíg félig megdermed. Ekkor egy fedõ segítségével megfordítjuk, és a másik oldalát is megsütjük.
A jércemell roládokat kicsomagoljuk, az étolajon kicsit átpirítjuk, ujjnyi vastagra felszeleteljük, és a forró burgonyakörettel tálaljuk. Apróra vágott fokhagymával és egy csipetnyi sóval ízesített tejfölt kínálhatunk hozzá.


Mandulás fánkocskák

A vajat elkeverjük 2,5 dl vízzel, a cukorral meg a sóval, s egy fazékban felforraljuk. Beleszórjuk a lisztet meg a keményítõt, és addig keverjük, amíg a tészta elválik az edény oldalától. Levesszük a tûzrõl, a masszát rövid ideig hûlni hagyjuk, majd egyenként beledolgozzuk a tojásokat. A tészta akkor jó, ha szép fényes, és könnyedén lecsúszik a kanálról. A masszát csillagcsöves nyomózsákba töltjük, és sütõpapírral kibélelt tepsire halmokat nyomunk belõle. A tetejüket megkenjük tojássárgájával, és megszórjuk durvára vágott mandulával. Elõmelegített sütõben, 180 fokon 20-25 percig sütjük, a sütõben hagyjuk langyosra hûlni.
A krémhez a tejszínt a porcukorral kemény habbá verjük, majd a meleg vízben feloldott zselatinnal együtt, habverõvel óvatosan a pörkölt, megdarált mandulához keverjük.
A fánkocskákat éles késsel középen vízszintesen kettévágjuk, nyomózsák segítségével beletöltjük a mandulakrémet, majd visszatesszük a kalapkákat. Tálalás elõtt finoman meghinthetjük porcukorral.

 

Karalábé - püréleves sajttal sült fogasszelettel

A karalábé tetejébõl egy szeletet levágunk, úgy, hogy a zsenge szára és levele rajta maradjon. Ezután a belsejét kivájjuk, vigyázva, hogy az oldala és az alja ne sérüljön meg. A karalábét a forgácsokkal együtt egy lábasba tesszük és annyi vízben, amennyi ellepi, puhára pároljuk. Az egész karalábékat kivesszük, félretesszük. Az összevagdalt karalábét sóval, fehér borssal, tetszés szerint kevés cukorral ízesítjük, hozzáadjuk a tejszínt – esetleg egy-két kanálnyit a fõzõlébõl -, és összeturmixoljuk. A pürélevest a kivájt, párolt karalábékba merjük, majd mindegyikre visszahelyezzük a „sapkát”.
A halat kisebb darabokra vágjuk, megsózzuk, megforgatjuk a reszelt sajtban, majd egy serpenyõben, forró olajban pirosra sütjük. A karalábé krémlevest a sajtbundás halszeletek kíséretében tálaljuk.


Kapros - túrós profiterole

A vizet az olajjal meg egy csipet sóval felforraljuk. Beleszórjuk a lisztet, és folyamatosan kevergetve lassú tûzön addig rotyogtatjuk, amíg a massza elválik az edény falától, majd hagyjuk langyosra hûlni. Ezután egyenként – mindegyikkel jól kikeverve – beledolgozzuk a tojásokat. A tésztát nyomózsákba töltjük, sütõpapírral bélelt tepsire kis gömböket nyomunk, és elõmelegített sütõben, 180-190 fokon megsütjük. A tepsin hagyjuk kihûlni.
A túrót alaposan kikeverjük az egyik csokor apróra vágott kaporral, 2 dl tejföllel, a zúzott fokhagymával meg egy kevés sóval. A fánkocskák alját kiszúrjuk, és nyomózsák segítségével betöltjük a kapros-túrós krémet.
A zselatint feloldjuk 1 dl meleg vízben. A tejszínt félkemény habbá verjük, belekeverünk 2 dl tejfölt, egy csipet sót, a másik csomag apróra vágott kaprot, végül hozzáadjuk az olvasztott zselatint. A fánkokat a tejföl sûrûségû mártásban megforgatjuk, egy mélyebb tálra halmozzuk, végül leöntjük a maradék mártással.

 

Piros bogyós márványtorta

A tortalaphoz a tojásokat habosra verem a cukorral és a vaníliás cukorral, majd beledolgozom a keményítõvel és sütõporral összevegyített lisztet. A tésztát az alján kivajazott tortaformába simítom, és kb. 25 percig 180 fokon sütöm. A sütõbõl kivéve a tortaformában hagyom hûlni.
Míg hûl a tortalap, elkészítem a gyümölcspürét. A bogyós gyümölcsöket áttöröm, és két edényben, külön-külön felmelegítek 20-20 dkg gyümölcspürét, mindegyikben feloldok 3-3 lap zselatint. Egyikbe belekavarom a meggyszörpöt, s felhasználásig mindkettõt melegen tartom.
A krémhez a citromlevet felmelegítem 7 dkg cukorral és egy liter vízzel. Feloldom benne a zselatinlapokat, belemorzsolom a tehéntúrót, majd a kemény habbá vert tejszínt. A krémet elsimítom a tortalapon, a tetején szétosztom a kétféle pürét. Egy kanállal márványmintásra kavarom a tetejét. Fogyasztásig hûtõbe teszem. A tortát csillagcsõben végzõdõ habnyomó zsákból kemény habbá vert tejszínnel díszíthetjük tálaláskor.


Zselici szarvasgerinc erdei gombával töltve

A kicsontozott szarvasgerincet ujjnyi szeletekre vágom (10-12 szelet jön ki belõle). Húsverõ kalapáccsal vékonyra kiverem, vigyázva, hogy a hús be ne szakadjon. A reszelt vöröshagymát és az apróra vágott gombát (kucsma vagy vargánya ajánlott) vajon megpárolom. A hússzeleteket sóval és törött borssal meghintem, rákenem a vajon puhára párolt gombát, és összecsavarom úgy, hogy a töltelék ki ne hulljon. Fogvájóval vagy hústûvel két-három helyen átszúrom, hogy szét ne essen. Kevés zsíron meg evõkanálnyi húslén fedõ alatt puhára párolom. Amikor a hús a levét elfõtte és zsírjára kezd sülni, a tejfölt ráöntöm, és tovább párolom néhány percig. Párolt rizzsel tálalom.

 

Rozmaringos báránycomb mézes fokhagymával

A sütést megelõzõ napon a báránycombot lehártyázzuk, a felesleges faggyútól megtisztítjuk. Sóval, borssal és rozmaringgal bedörzsöljük, majd egy mélyebb tálba helyezzük. Teszünk mellé 4-5 gerezd aprított fokhagymát és egy megtisztított, cikkekre vágott vöröshagymát, nyakon öntjük olajjal, majd jól letakarjuk, és a hûtõben egy éjszakát állni hagyjuk.
Másnap a húst tepsibe helyezzük, ráöntjük az olajos páclevet, és 135-140 fokos sütõben kb. 2 és fél óra alatt megsütjük. Sütés közben a pecsenyelével, és a fehérborral szorgalmasan locsolgatjuk.
A maradék fokhagymát megtisztítjuk, gerezdekre szedjük.


Fehérborban sült gombás nyúlpecsenye parajos metélttel

A nyúlcombokat sóval, fehér borssal, frissen reszelt szerecsendióval fûszerezzük, és egy mélyebb tepsibe tesszük. Aláöntjük a bort meg a zöldségalaplé felét, majd letakarjuk, és közepesen meleg sütõben puhára pároljuk. A párolási idõ a nyúl korától függõen 1,5-2 óra is lehet. Közben a pecsenyelével és a maradék zöldségalaplével locsolgatjuk. Amikor a hús megpuhult, levesszük a fedõt, rózsaszínûre sütjük, a pecsenyelét pedig kb. 3 dl-re visszaforraljuk. A húst tálra szedjük, melegen tartjuk. A pecsenyelét egy kisebb lábasba öntjük, hozzáadjuk az ételkeményítõt, felöntjük a tejszínnel, és mártás sûrûségûre fõzzük.
Amíg a hús sül, a parajt megmossuk, és sós, szódabikarbónás, forrásban lévõ vízzel leforrázzuk. Ezután lecsöpögtetjük, kicsavarjuk, és a vágódeszkán apróra vágjuk. ...

 

Aranysárga tyúkleves királynõ módra

A tisztított, kizsigerelt, konyhakészre elõkészített tyúkot nagy levesesfazékba teszem a marhafartõvel és a tisztított borjúlábbal együtt, és kb. 3,5 liter vízben, fedõ alatt, lassú tûzön gyöngyöztetve, a megtisztított, fölszeletelt leveszöldséggel puhára fõzöm. Ha minden megpuhult, a leszûrt leves egy részével megpárolok 7-8 dkg tisztított rizst. A tyúkról elõször lefejtem a bõrét – ezt nem használom fel –, majd a csontokról a húst. A lefejtett húst apróra vagdalom, és kockázott vajat adok hozzá. Összekeverem a jól megpárolt rizzsel, húsdarálón átdarálom, majd egy kevés leves hozzáadásával szûrõszitán áttöröm. A leszûrt levessel föleresztem, ha kell, sózom, borsozom, s rövid idõre visszateszem.
A levest általában pirított zsemlekockával vagy apró zsemlegombóccal tálalom. A marhahúst és borjúlábat a fõtt zöldségekkel külön kínálom, ecetes tormát vagy paradicsommártást adok hozzá.


Fekete rózsa

A hozzávalókat összedolgozzuk, hogy nyújtható tésztát kapjunk, majd 6 egyenlõ részre osztjuk. Két lapot kinyújtunk 20×35 cm nagyságúra. Ugyanilyen méretû tepsi lisztezett tetején 175 fokon külön-külön megsütjük. A többi lapot is kinyújtjuk, és megtöltjük a következõ töltelékkel:
A lisztet a sütõporral összekeverjük, hozzáadjuk a tejjel elkevert darált mákot, a levétõl kinyomkodott almát, a reszelt citromhéjat, a margarint és a porcukrot. Az egészet jól összedolgozzuk, majd egyenletesen elosztva a tésztára simítjuk, és felgöngyölítjük õket, mint a bejglit.

 

Pontyfilé fokhagymás parajjal

A pontyfilét beirdaljuk, hüvelykujjnyi vastagra vágjuk, megsózzuk és lisztben megforgatjuk.
A fokhagymát gorombára vágjuk, megfuttatjuk a felhevített olajon, majd rádobjuk a megtisztított, megmosott és lecsepegtetett parajt. Sóval ízesítjük, és addig pirítjuk, amíg összeesik. A spenót felét hõálló tálba tesszük, sorban elrendezzük rajta a pontyfiléket, a maradék parajt pedig a tetejére tesszük. Megkoronázzuk a karikára vágott mozzarella sajttal, és forró sütõben kb. 20 percig sütjük.


Nyúlvetrece zsemle- gombóccal tálalva

A megtisztított, megmosott nyulat falatokra vágom. A nyúl máját, szívét, tüdejét, azaz az aprólékját is felaprítom. Zsíron a félfõre vágott hagymával megrántom a húst és aprólékát, majd finomra vágott petrezselyem zöldjével megszórom. Végül a nyúlaprólékot liszttel meghintem, húslevessel vagy vízzel feleresztem. Tárkonyecettel kissé megsavanyítom, apró tárkonylevelekkel felfõzöm, végül tejfölt habarok hozzá.
A gombóchoz a vajat habosra verem egy edényben. A zsemléket tejbe áztatom, kicsavarom, majd az egészet a tojással összedolgozom. Sóval, petrezselyem zöldjével ízesítem. A masszát zsírral kikent konyharuhába kötöm, és fõvõ sós vízben másfél órán át fõzöm. Tálaláskor a nagy gombócot felszeletelem, köré rakom a vetrecét, és a levét ráöntve kínálom.

 

Habcsók- sütemény

A tojásfehérjét a porcukorral kemény habbá verjük, majd a masszát egyenletesen 8 kisebb kivajazott és kilisztezett süteményformába osztjuk. (Legegyszerûbb, ha a muffinsütõben készítjük.) Elõmelegített sütõben, kis lángon 40 percig sütjük, de inkább szárítjuk. Amikor a habcsókok kihûltek, éles késsel óvatosan levágjuk a tetejüket. Mindegyiket megtöltjük narancsszörppel ízesített tejszínhabbal, a habba pedig mandaringerezdeket dugunk. Visszahelyezzük a habcsókkalapokat, és a süteményt azonnal tálaljuk


Részeges meggyes koszorú

Az idõben – legalább félórája – szobahõmérsékletre tett vajat habosra keverem, majd hozzáadok 10 dkg cukrot, az egész tojásokat, a tojássárgáját és a reszelt citromhéjat. A búzalisztet és a kukoricalisztbõl 10 dkg-ot elvegyítem a sütõporral, ezt is a tésztához adom az õrölt mandulával együtt, és alaposan összedolgozom a tésztát. A massza egyharmadát áttöltöm egy másik edénybe, a maradék kétharmadba a kakaóport keverem. A kakaós tésztát kivajazott kerek koszorúformába öntöm, egyenletesen belesimítom, majd befedem a maradék tésztával.
Elõmelegített, 180 fokos sütõben (gázsütõ 5. fokozatán) 45-50 percig sütöm. A sütõbõl kivéve óvatosan kiborítom, hagyom kihûlni, majd három lapra vágom.

 

Palóc tekercs

A meghámozott, nyers reszelt burgonyából a sokak által tócsninak ismert, ízletes masszát készítünk: a reszelt krumplit összekeverjük liszttel, tojással, sóval, borssal, pépesre zúzott fokhagymával és annyi tejjel, hogy ne legyen túl sûrû. A húst kiklopfoljuk, enyhén besózzuk. A sajtot villával szétnyomkodjuk, a tejföllel elkeverjük, és elosztva felkenjük a pulykamellekre. Lapos tekercseket készítünk. Lisztbe forgatjuk, majd a masszába mártjuk, hogy egyenletesen befedje. Forró olajban jól átsütjük, mint bármilyen bundás húst. Tálalásnál három rézsútos szeletbe vágjuk a húsroládot. A húsétel különleges ízvilága úgy érvényesül igazán, ha petrezselymes párolt rizzsel és szeletelt õszibarackbefõttel együtt kínáljuk.


Sonkás almasaláta ropogós mandulával

A mandulát tepsibe szórjuk, a sütõben rózsaszínûre pirítjuk. A sonka felét tálcára fektetjük, és a radiátor vagy a kályha tetején egy napig szárítjuk, közben egyszer megforgatjuk.
Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk, s vékony csíkokra, julienne-re szeleteljük.
Az olajat összekeverjük a balzsamecettel, a citrom levével, a csíkokra vágott maradék sonkával, a pirított mandulával meg az almacsíkokkal. Sózni, cukrozni nem szükséges, hiszen a füstölt sonka eléggé sós, a pirított mandula pedig tökéletes ízharmóniát alkot az édeskés almával. Az almasalátát a szárított sonkachipsszel díszítjük.


Puliszka gombával gazdagon

A kukoricadarát átszitálom, majd vízzel és két teáskanál sóval közepesen sûrû puliszkát fõzök belõle. Egy nagyobb tepsi aljára terítem, és 150 fokon kb. 20 percig sütöm. Közben elkészítem a feltétet: egy kevés kukoricaolajon megpirítom a felkockázott vagy nagyobb darabokra szelt gombát egy ugyancsak nagyobb kockára vágott vöröshagyma társaságában, sóval, frissen õrölt zöld borssal és apróra vágott petrezselyem zöldjével ízesítem. Mindezt a puliszkán szétterítem. A tetejére rakom a felszeletelt paradicsomot és a kockákra vágott paprikát. Reszelt sajttal megszórva még kb. 15 percig sütöm 180 fokon. ...


Kozáksapka

A tojássárgákat a porcukorral és a langyos vízzel habosra kikeverjük. Hozzáadjuk a lisztet, a kakaót, a sütõport, majd a keményre habbá vert tojásfehérjét. Ebbõl a masszából tésztát sütünk. Ha kihûlt, nagyobb pogácsaszaggatóval kivágjuk a kerek kucsmaformákat. Középen vízszintesen kettévágjuk, és rendesen megkenjük a krémmel.
A tejben sûrûre fõzzük a vaníliás pudingot. Ha kihûlt, a vajat és a porcukrot hozzátesszük, és jól összekeverjük. A sütemény oldalát is megkenjük a krémmel, majd kókuszreszelékben megforgatjuk. A kakaóból, cukorból és vízbõl lassan felfõzve csokimázat készítünk. Ha besûrûsödött, belekeverjük a vajat. Minden darab tetejére csokoládémázat csorgatunk, így nyeri el végsõ formáját.

 

Illatos kacsamell

Vajon dinszteljük meg az apróra vágott vöröshagymát. Ha langyosra hûlt, keverjük hozzá a májpástétomot meg a finomra vágott petrezselyem zöldjét, majd ízesítsük a fûszerekkel. Éles késsel készítsünk zsebet a kacsamellekbe, töltsük bele a tölteléket, és zárjuk össze fogvájóval. Pirítsuk meg zsiradék nélkül a húst (elõször a bõrös felét), szedjünk ki valamennyit a kisült zsírból, öntsünk alá helyette brandyt. Sózzuk, borsozzuk, pároljuk 25 percig.
Köretnek készítsünk serpenyõs krumplit: 80 dkg apró burgonyát vágjunk hosszúkásra, pirítsuk meg kevés olajban, 1 gerezd fokhagymát hozzáadva. Ízesítsük sóval, borssal, és fedõ alatt pároljuk 15 percig, majd apróra vágott petrezselyem zöldjével megszórva tálaljuk.


Csicsókaleves pirított kolbásszal

A vöröshagymát nagyobb kockákra vágjuk, majd az olajon megfonnyasztjuk, A csicsókát meghámozzuk, ugyancsak kockákra vágjuk s a hagymás zsiradékon kissé megpirítjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott petrezselyem zöldjét, felengedjük vízzel, sóval ízesítjük, s a levest kb. 10 percig fõzzük, ameddig a csicsóka megpuhul.
Közben a kolbászt karikákra vágjuk, és egy serpenyõben megpirítjuk, hogy jól kiadja a zsírját.
Az elkészült csicsókalevest a piros, fûszeres zsírral ízesítjük, tarkítjuk, s a kisült kolbászkarikákkal kínáljuk.

 

Betyárkrumpli

A szalonnát vékony szeletekre vágjuk, és bevagdaljuk, kakastaréjt készítve belõle. Az így elkészített darabokat a tepsi aljára rendezzük. Befedjük a már megtisztított vöröshagymákból szeletelt karikákkal, majd erre helyezzük a meghámozott és felkarikázott nyers burgonya harmadát. A burgonyasort ízlés szerint fûszerezzük, ezután a kolbászkarikákkal befedjük. Fölé hagymakarikákat sorakoztatunk, majd ismét a burgonyakarikák következnek. Fûszerezünk, ezután a feldarabolt füstölt oldalas vagy a vékony szeletekre vágott füstölt sonka következik, majd a hagymakarikák, és végül a burgonya, amit természetesen megfûszerezünk. ...


Kompót aszalt gyümölcsökbõl

Az aszalt gyümölcsöket megmossuk, fazékba tesszük és felöntjük vízzel. Hozzáadjuk a citromhéjat, egy kis darab egész fahéjat, a cukrot, és addig fõzzük, amíg a gyümölcs megpuhul. Az elkészült kompótot levesszük a tûzrõl, kihûtjük, és belefacsarjuk a citrom levét.


Narancsos püspökkenyér

A tojások sárgáját a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a mazsolát, a durvára vágott diót, az apróra tört csokoládét, az összevágott kandírozott narancshéjat meg a reszelt narancshéjat. Apránként belekeverjük a sütõporral elkevert lisztet és az olvasztott vajat. ...


Bébipulyka minden jóval töltve

A gesztenyét megmossuk, éles késsel bevagdossuk, és 5 percre forrásban lévõ vízbe dobjuk. Leszûrjük, majd még melegen megtisztítjuk. A pulyka hasüregét kibéleljük a vékonyra szeletelt füstölt húsos szalonnával, rozmaringgal és zsályával. Kívül-belül alaposan megszórjuk a sóból, borsból és reszelt szerecsendióból készült fûszerkeverékkel. A kolbászt ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, egy kevés olajon megpirítjuk, és kibélelünk vele egy magas falú tepsit. A pulykát a kolbászágyra helyezzük, megöntözzük a borral, és elõmelegített sütõben, 240-250 fokon kissé megkapatjuk. Ezután csökkentjük a sütõ hõmérsékletét, alufóliával betakarjuk a tepsit, és a pulykát - ­súlyától függõen - 3-4 óráig sütjük. ...


Tárkonyos pulykaragu leves

A pulykahúst kockákra vágjuk, a hagymát megtisztítjuk, finomra aprítjuk, majd a fele olajon aranysárgára pirítjuk. Rátesszük a húst, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a vágott petrezselyemmel meg a tárkonylevéllel, majd kevés csontlével felengedjük.
Közben megtisztítjuk, és kockákra vágjuk a zöldséget, a zellert és a gombát, azután a húshoz adjuk. Lassan pároljuk, majd felengedjük a maradék csontlével.
A maradék olajból a liszttel világos rántást készítünk, ezzel sûrítjük a levest. Hozzáadjuk a tejszínt, és jól kiforraljuk. Tárkonyecettel és egy kevés citromlével savanyítjuk, forrón tálaljuk.